“Ekonomik Krize 10 Maddede İslâmi Çözümler”i Kamuoyuna Açıkladık

BASIN AÇIKLAMALARI

“Ekonomik Krize 10 Maddede İslâmi Çözümler”i Kamuoyuna Açıkladık

Ey Yöneticler! Nassa ittiba etmede samimiyseniz ekonomik krizleri kökünden çözecek bu önerilerimizi hayata geçirin!

 

Hizb-ut Tahrir Türkiye olarak, ekonomik krize ilişkin çözüm önerilerimizi, 05 Ocak Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz “Ekonomik Krize 10 Maddede İslâmi Çözümler” başlıklı bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladık. İslâmi İktisatçı Hakkı EREN,  İslam İktisat Uzmanı Muhammed Hanefi YAĞMUR, Köklü Değişim Yazarı Musa BAYOĞU, Köklü Değişim Medya GYY Süleyman UĞURLU ve Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut KAR’dan oluşan 5 kişilik heyetin katıldığı basın toplantısında, ekonomik krizden çıkış için hazırlanan ve 10 maddeden oluşan çözüm önerilerinin acilen uygulanması gerektiği vurgulandı.

10 Maddeden oluşan İslami Çözüm başlıkları şunlardır:    

1- Enflasyon ve Hayat Pahalılığı

2- Sanayi Sektörü, Sanayi Politikası ve Yapılması Gerekenler

3- Tarım ve Hayvancılığın Yeniden Canlandırılması

4- İstihdam Sağlanması ve İşsizliğin Düşürülmesi

5- Gelir Dağılımındaki Adaletsizlik

6- Vergisiz Bir Ekonomi

7- Can Yakan Faturalar

8- Ticaretin Canlandırılması

9- Kamu Malının Korunması ve Tasarruf Tedbirleri

10- Uluslararası Kurumlar ve Anlaşmaların İptali

 

Kamuoyuna açıkladığımız bu İslâmi çözüm önerilerimizin muhatabı olan yöneticilere sesleniyoruz: Ey Yöneticiler! Ekonominin vahim durumu ortadadır. Çözüm için uygulamaya koyduğunuz yeni ekonomi modelleri halkın sırtına daha fazla yük bindirmekte, sermaye sahipleri ve bankaları daha fazla zengin etmektedir. Sizler, kaşıkla verirken kepçeyle almayı adalet sanıyorsunuz. İşçinin alın terini, memurun emeğini, esnafın kazancını sermaye sahiplerine peşkeş çekiyorsunuz! Siyasi kaygılar ve şahsi ihtiraslarla kamu malını çarçur ediyorsunuz! Ekonomik kriz ile mücadele ediyor gibi görünüyorsunuz ama yine sorunun kaynağı olan kapitalizmde çözüm arıyorsunuz. İşte bizim İslami çözüm önerilerimiz ortada! Her bir çözüm naslara dayanmaktadır. Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu çözüm önerilerimizi uygulayın! Böyle yaparsanız hem kendiniz hem de halkınız için doğru olanı yapmış olursunuz. Nassa ittiba etmede samimiyseniz ekonomik krizleri kökünden çözecek bu önerilerimizi hayata geçirin!

Müslümanlara da sesleniyoruz: Ey Müslümanlar! Maruz kaldığınız fakirliğin, yoksulluğun, yükselen enflasyonun, zamların, kısaca size layık görülen bu hayatın tek sebebi kapitalist sistemdir. Bu sistem sizi değil zengini korur. Unutmayın ki bu sistem örümcek ağından daha zayıftır, yıkılmaya ve yok olmaya mahkûmdur. Kuşkusuz her şey için taktir edilen bir vakit vardır. Elbet insanlığa zulmeden bu fasit kapitalist düzenin de bir vakti vardır. Yaşanan her bir kriz kapitalizmin ömrünü daha da kısaltmaktadır. Allah’ın takdir ettiği o vakit geldiğinde komunizm gibi kapitalizm de yok olup gidecektir. Her şeyin de bir doğuşu vardır. Allah takdir ettiğinde İslam güneşi yani Raşidi Hilafet yeniden doğacaktır. İşte o zaman İslâm’ın yönetim nizamı olan Hilâfet Devleti’nin İktisat Nizamı hayat sahnesinde yerini alacaktır. Öyleyse yapılması gereken şey, genelde dünyayı özelde de yaşadığımız toprakları kapitalizmin pençesinden kurtarıp, istikrarı, adaleti ve güveni tesis edecek Râşidî Hilâfet Devleti’ni kurmak için hep birlikte çalışmaktır. الْعَامِلُونَ فَلْيَعْمَلِ هٰذَا لِمِثْلِ “İşte çalışanlar bunun için çalışsınlar.” (Safat 61)

حزب التحرير

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu

#EkonomikKrizeİslamiÇözüm

Basın Toplantısı videosu için tıklayınız YouTube

Ekonomik Krize 10 Maddede İslami Çözümler kitapçığını indirmek için tıklayınız

PDF'i indirmek için tıklayınız

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.