Ekonomik Krize İslami Çözüm Söyleşisi Şanlıurfa

Ekonomik Krize İslami Çözüm

Ekonomik Krize İslami Çözüm Söyleşisi Şanlıurfa

“Ekonomik Krize İslami Çözüm Söyleşileri” serisine bugün Şanlıurfa’daki programla devam edildi.

İslam’ın bir iktisat nizamının olduğu, 13 asır boyunca uygulandığı ve bugün yaşanan ve gittikçe ağırlaşan ekonomik krize köklü çözüm sunduğumuz rapor, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, yerel medya temsilcileri, iş adamları, eğitimciler ve şehrin ileri gelenleri ile paylaşıldı. Sunumun ardından kıymetli misafirlerimizle karşılıklı bir söyleşi gerçekleştirildi.

“Ekonomik Krize İslami Çözüm Söyleşileri” kapsamında geniş bir ekiple ziyaret ettiğimiz Şanlıurfa’da Köklü Değişim yazarlarından Mustafa Küçük, İslam İktisat Uzmanı M. Hanefi YağmurDr. Abdurrahim Şenİktisatçı Hakkı Eren ve İlahiyatçı Yazar Abdullah İmamoğlu, misafirleri "Ekonomik Krizlere 10 Maddede İslami Çözümler" başlıklı çalışmanın detayları hakkında sunumlarıyla bilgilendirdiler.

Sunumda, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu ve giderek daha da derinleşen ekonomik krize yönelik hazırlanan İslami çözüm önerilerimiz 10 madde halinde açıkladı. 10 madde kapsamında “Enflasyon ve Hayat Pahalılığı, Sanayi Sektörü, Sanayi Politikası ve Yapılması Gerekenler, Tarım ve Hayvancılığın Yeniden Canlandırılması, İstihdam Sağlanması ve İşsizliğin Düşürülmesi, Gelir Dağılımındaki Adaletsizlik, Vergisiz Bir Ekonomi, Can Yakan Faturalar, Ticaretin Canlandırılması, Kamu Malının Korunması ve Tasarruf Tedbirleri, Uluslararası Kurumlar ve Anlaşmaların İptali” başlıkları detaylı şekilde misafirlerle paylaşıldı.

Yapılan sunumun ardından soru-cevap faslına geçildi ve katılımcıların bir kısmı sorularıyla bir kısmı da görüş ve yorumlarıyla değerli katkılarda bulundular. Sorulan soruları yazarlarımız etraflıca yanıtladı.

Söyleşide; Ekonomik krizin asıl kaynağının uygulanan kapitalist iktisat nizamı olduğu, borsa, faiz ve altın karşılığı olmayan para var olduğu sürece krizlerin sürekli tekrarlanacağı, can yakan faturalar ve zamlarla yoksulluğun devam edeceği, borçların katmerlenerek halkın sırtına yükleneceği örnekleriyle ortaya koyuldu. Halife Ömer bin Abdullaziz döneminde uygulanan İslam İktisat nizamı sayesinde zekat verecek fakirin kalmadığı, Osmanlı İslam Devleti’nde tam 400 yıl boyunca yıllık enflasyonun yüzde 1,3 olduğu ve daha birçok örnekle konu somutlaştırıldı.

Krizlerin ve sorunların asıl kaynağı olan Kapitalist iktisat nizamı içerisinde kısır döngüye mahkûm edilmiş halktan saklanan krizlere köklü çözüm sunan İslam iktisat nizamı hatırlatıldı ve vergi, mülkiyet, sanayii ve ticaret politikası hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Acil alınacak tasarruf önlemleriyle ekonominin kısa sürede iyileşme görüleceği rakamlarla ortaya koyuldu.

#EkonomikKrizeİslamiÇözüm

EKONOMİK KRİZE 10 MADDEDE İSLAMİ ÇÖZÜMLER RAPORU İÇİN TIKLAYINIZ

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.