DUYURULAR

RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN (Iyd-ı Fıtr 1441)

“(Ramazan) hilalini gördüğünüz zaman oruca başlayın. (Şevval) hilalini gördüğünüzde iftar (bayram) edin. Eğer hava kapalı olursa, ayı otuza tamamlayın!”

Hizb-ut Tahrir Merkezi Medya Bürosu tarafından 22 Mayıs 2020 gecesi tüm dünya çapında yapılan Şevval hilali gözlem sonuçlarına ilişkin açıklamada, bazı ülkelerde hilalin görüldüğüne yönelik bilgilerin ulaştığı ancak bu bilgilerin henüz teyit edilmediği ifade edilmiş, bunun üzerine 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü Ramazan ayının otuza tamamlanması yönünde açıklama yapılmıştır.

Ahmed, Muhammed ibn Ziyad yoluyla rivayet ettiğine göre, “Ebu Hurayra’yı şöyle derken işittim: Rasulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem ya da Ebu’l Kâsım SallAllahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur: صُومُوا لِرُؤْيَتِهِ، وَأَفْطِرُوا لِرُؤْيَتِهِ، فَإِنْ غُبِيَ عَلَيْكُمْ فَعُدُّوا ثَلَاثِينَ “(Ramazan) hilalini gördüğünüz zaman oruca başlayın. (Şevval) hilalini gördüğünüzde iftar (bayram) edin. Eğer hava kapalı olursa, ayı otuza tamamlayın!”

Ancak bugün (Cumartesi) sürdürülen araştırmalar neticesinde dün gece ulaşan bilgilerin doğruluğu teyit edilmiş, Tanzanya’dan üç Müslüman ve diğer bazı Afrika ülkelerden şahitliği makbul Müslümanlar hilali gördüklerine şahitlik etmişler, bunun üzerine Hizb-ut Tahrir’in Emîri Celil Alim Atâ ibn Halîl Ebu’r-Raşta bölgedeki mendubundan iki kişinin bu tespiti doğrulaması için görevlendirmesini istemiş ve görgü şahitleri hilali gördüklerine dair yemin ederek ikrar etmişlerdir.

Buna göre 23 Mayıs 2020 Cumartesi gününün Şevval ayının birinci günü, dolayısıyla Hicri 1441 yılı Ramazan (Fıtr) Bayramının başlangıcı olduğu ilan edilmiştir. Nitekim benzer bir vakıa Rasulullah (s.a.v.) zamanında da vukuu bulmuştur. Ebu Umeyr ibn Enes ibn Mâlik’ten (r.a.) rivayet edilen hadiste şöyle geçmiştir: غُمَّ عَلَيْنَا هِلَالُ شَوَّالٍ، فَأَصْبَحْنَا صِيَامًا، فَجَاءَ رَكْبٌ مِنْ آخِرِ النَّهَارِ فَشَهِدُوا عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَنَّهُمْ رَأَوْا الْهِلَالَ بِالْأَمْسِ، فَأَمَرَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَنْ يُفْطِرُوا مِنْ يَوْمِهِمْ وَأَنْ يَخْرُجُوا لِعِيدِهِمْ مِنَ الْغَدِ “(Ensar) dediler ki: Şevval hilâlini (hava koşulları nedeniyle) göremedik. Böylelikle sabaha oruçlu olarak başladık. Günün sonunda bir kafile geldi. Nebi SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in yanında dün hilâli gördüklerine dair şahitlik ettiler. Bunun üzerine Rasulullah onlara oruçlarını bozmalarını, daha sonra da ertesi gün bayramları için çıkmalarını emretti.” [Ebu Davud, İbn Mâce ve Nesai]

Hizb-ut Tahrir Merkezi Medya Ofisi

23 Mayıs 2020

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!
Yorumunuz başarıyla gönderildi. Editör onayından geçtikten sonra sayfada yayınlanacaktır.
Yorumunuz iletilirken bir hatayla karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.